Thursday, August 13, 2009

Food costs

Blessings, Fronds!

I'm trying to figure out why my food budget is so frakkin' high. Well, I KNOW why it's high - too much spent on meat and some spend on soda pop. But I can't figure a way to get the rest of the family on board in reducing those items.

Here's the basic summer weekly spending, excluding things I don't buy weekly (like beer, wine, flour, sugar, etc)

$12.00 milk - 4 gallons
4.50 soda (4 2 liter bottles)
7.50 one loaf bread at farmer's market, one pkg buns, one cheap loaf bread
15.00 produce
3.00 oj
20.00 meat
6.00 eggs (free range organic, 2 dozen

That's already $68, and I'd LIKE to only spend $80 a week. Doesn't include cereal, staples, etc. To keep family happy would take $100 a week. And there's only 3 adult humans and two cats!

Son would be willing to drink more v-8 fusion instead of cola, but that costs even more. Husband wants 'some' cola in the house - which means son will drink it. Bread costs are lower in winter, when we can't get great bread at farmer's market, same with eggs.

I have to find a way to get them on board. Like, having one meal a week without meat? Cutting back on soda? Great bread every OTHER week?

Dramatic Sigh.

Frondly, Fern


  1. We got a bit sneaky with the kids when it came to deleting meat from the menu. Mexican night...cheese, beans, rice, etc. No need for meat and they don't notice it's not included.

    Pasta with veggies and bread is another easy, sneaky meat fee dish too

  2. i didn't think i'd ever get mine off meat/potatoes every night but i did! i haven't cut back on my food budget this summer either, too many trips to the farmers' markets, but oh, such great food i'm getting. and freezing lots o' faboo stuff for the winter. today was spaghetti sauce made with gaby's marvelous tomatoes!
    :) khairete

  3. Gwion, the spawn is less a problem than getting the husband on board. But, yes, quesadilas and such have worked. Not the pasta & veggies, tho.

    Mostly I'm trying to use less meat per meal - tonight's stir fry will have very little pork. Some nights I make it with tofu and nuts instead of any meat.

    Frondly, Fern

  4. A lot of people have a hard time giving up their meat. I try only to buy any meat when its on sale (chicken $.44/lb woot!) and stock up on those times if I can.

    4 gallons of milk a week for 3 people? Wow!